Damla KELLECİOĞLU / Editör & Çevirmen

Kadıköy'de doğdu. İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi'nin ardından Galatasaray Üniversitesi'nde, IEP Lyon'da ve Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales'de öğrenim gördü. İlk profesyonel çevirisini 2002 yılında yaptı. Bir süre Fransa'da ve Cezayir'de yaşadı. Günümüzde çocuk edebiyatına yönelik doktora ve çeviri çalışmalarını Tours ve Bodrum arasında sıkça seyahat ederek sürdürüyor.

Rauf Ateş ERTÜRK / Çevirmen

1981 yılında Kadıköy'de doğdu. İstanbul Saint-Joseph Fransız Lisesi'nin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Kurumsal hayattan sıkıldığı sıralarda mutluluğu yabancı dillerde buldu. Dış ticaretten ve pazar araştırmasından arta kalan zamanlarında artık kocaman olmuş yeğenleriyle zaman geçirmekten ve çocuk kitapları çevirmekten hoşlanıyor.

Başak SÖZER / Yazar & Çevirmen

1983’te İstanbul’da doğdu. Çocukluğu İstanbul Devlet Opera ve Balesi çocuk korosunda aşırı eğlenerek geçti. Yazmayı öğrendiğinden beri kendini yazarak ifade etmeyi, denize ayakları ilk kez değdiğinden beriyse suyun kıyısında ya da içinde olmayı tercih ediyor. İlk gençlik yılları boyunca çocuklara yüzme eğitmenliği yaptı; ardından denizi hayatının başrolüne yerleştirmeyi seçti. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nde ve Fen Fakültesi-Biyoloji bölümünde lisanslarını tamamladıktan sonra, Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz ve İçsular Biyolojisi bölümünde doktorasını bitirdi. 2007 yılında TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezi’nde başlayan meslek hayatı boyunca, yurtiçi ve yurtdışı ölçekli projelerde araştırmacı deniz mikrobiyoloğu olarak görev yaptı. 2014’te kendine bir mikroskop alarak Bodrum’a yerleşti. Projelere artık Bodrum’daki evinden hizmet veriyor, aynı zamanda metin yazarlığı ve çevirmenlik yapıyor. Oğlunun doğumuyla çıktığı iç yolculuğuna ve hayalindeki dünya için yazmaya devam ediyor.

Pelin TURGUT / İllüstratör

1986’da Söke’de doğdu, Bodrum’da büyüdü. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılından bu yana birçok çocuk kitabı resimledi. Çocuk kitapları okumayı çok seviyor. Büyüyünce çocuk kitabı olmak istiyor. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için Bodrum’daki atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Ekin ANIL / İllüstratör

1981’de İzmir’de doğdu, Bodrum’da büyüdü. İstanbul’da reklamcılık lisansının ardından sanat yönetimi yüksek lisansı yaptı. Reklam ajanslarında fikir işçisi ve yönetici olarak çalıştı. Genco Gülan ve Mustafa Seven ile sanat ve kitap projeleri yönetti. 2016’dan bu yana kendi çizimleriyle sanat ve tasarım fikrini daha çok insana ulaştırmaya, daha çok eve sokmaya çalışıyor. Tek çizgi tekniğini anlattığı atölyeler düzenliyor. Ortak umudu simgeleyen Dev Noktalar isimli bir proje yürütüyor. Markalarla iş birlikleri yapıyor. Ünlü bir Türk şarkıcının (Sıla) albümü için illüstrasyon ve kartonet tasarımı yaptı. Bağımsız çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.

Aylin TARAŞLI / Çevirmen

1984'de Mainz'da doğdu. 11 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye taşındı. 18 yaşında Mainz´a geri dönüp, Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde Amerikan Dili ve Edebiyatı, Pedagoji ve Türkoloji okudu. Çeşitli okullar ve sivil toplum kuruluşlarında çocuk ve ergenlerle çalışıyor. İlkokul öğretmenliği yapıyor. Kendini bildi bileli el işine ve görsel sanatlara çok düşkün; çalışmadığı zamanları amigurumi, resim ve kalıplama yaparak geçirmeye bayılıyor.

Albert ARRAYAS / Yazar & İllüstratör

1990’da Barselona’da doğdu. Barselona Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans öğrenimini bitirdikten sonra Escola de la Dona’da eğitim aldı. İçlerinden bazıları İspanya, Portekiz, Almanya, Çin, Güney Kore ve Brezilya’da yayımlanmış 25 çocuk kitabı mevcut. Hâlen profesyonel olarak çocuk kitabı illüstratörü olarak çalışıyor. İspanya’nın pek çok bölgesindeki dergiler ve yayımcılarla düzenli olarak işbirliği yapıyor. Eserleri, incelik ve güzelliklerle dolu bir hayal dünyasını harika detaylar ve dokularla yansıtıyor.

Marlet (Mar Gonzalez DURAN) / Yazar

1978’de Barselona’da doğdu. Küçüklüğünden beri kelimelerle oynar, bulutların üzerinde hayvanlar arar ve karanlıkta çarşafların altında sabahın ilk ışıklarına kadar kitap okurdu. Hayatı her zaman harflerle ilişkiliydi. İlk olarak kurduğu reklam ajansında reklam içerikleri yazdı. Şimdiyse küçüklere hikâyeler yazıyor. İnsanlara, emeğe, çizimlerin etkisine ve bunların dünyayı değiştirme gücüne inanıyor. Kitaplara ve onların dünyayı daha iyi bir yer hâline getirebileceğine inancı da tam. 


Sabine DULLY / İllüstratör

Pfalz'da doğdu. Trier Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde iletişim tasarımı okudu. Birçok ajansta ve kendi kısa filmlerinde serbest yazarlık yaptı. 2007'den beri bir tasarım ajansında sanat yönetmeni olarak çalışıyor ve Alman çocuk televizyonu için projeler gerçekleştiriyor. Kocasıyla birlikte Köln'de yaşıyor. Kendisi gibi, tuhaf hikâyelere ve ilginç karakterlere meraklı olan ve harika öyküler yazan Eva Dax ile tanıştıktan sonra, 2014’te, Dax&Dully adını verdikleri kendi ekiplerini kurdular.

Eva DAX / Yazar

Münsterland'da büyüdü, Essen'de edebiyat okudu. Bir çok basın-yayın kuruluşunda, TV ve radyoların yazı işlerinde serbest gazeteci olarak çalıştı. Bu sırada kendisi gibi, tuhaf hikâyelere ve ilginç karakterlere meraklı olan ve harika çizimler yapan Sabine Dully ile  tanıştı. 2014’te, Dax&Dully adını verdikleri kendi ekiplerini kurdular. 

Antje DAMM / Yazar & İllüstratör

1965’te Wiesbaden’de doğdu. Darmstadt ve Floransa’da mimarlık okudu. Kızları sayesinde resimli kitaplara olan ilgisi arttı ve pek çok çocuk kitabı yazıp resimledi. Eşi ve dört kızıyla Giessen’de yaşıyor.

Trinidad Olarte Muñoz / İllüstratör

Kolombiya’da doğdu, Meksika’da yaşıyor. En büyük tutkusu, çocuk ve genç okurlar için kitap resimlemek; uzun zamandır bu işi yapıyor. Renklere, dokulara bayılıyor. İllüstrasyonun gücüne inanıyor.